Įmonės įsteigimas – kitokio gyvenimo pradžia?

Atsakykite sau į klausimą: ar esate patenkinti savo gyvenimu? 9 iš 10 lietuvių atsakys ne. Net ir tas vienintelis, kuris teigia jog yra laimingas, neabejotinai norėtų kažką pakeisti savo gyvenime. Visi pokyčiai, daugiau ar mažiau, yra surišti su finansais, tad logiška išvada – jūsų gyvenimo kokybė labiausiai priklauso nuo pinigų. Visuomenėje paplitęs pokštas, jog laimė slypi ne piniguose, o jų kiekyje, yra visiškai teisingas. Tik pasiekę finansinę nepriklausomybę, jūs sugebėsite pakilti į aukštesnį lygį ir užuot rūpinęsi iš kur nusipirkti pigesnės dešros, galėsite savo dėmesį ir laiką skirti kur kas prasmingesniems dalykams, kaip šeima ar dvasinė jūsų paties gerovė.

Suvokti, kad jūsų gyvenimo pagerinimui yra reikalingi pinigai – viena, tačiau realiai įgyvendinti tai – visai kas kita.  Kone kiekvienam yra iškilęs klausimas, kaip tai padaryti. Pirmas teisingas ir būtinas sprendimas, tai pradėti dirbti sau. Jei visą gyvenimą lenksite nugarą darbdaviui – nieko gero nepasieksite. Net jei finansiniai pasiekimai dirbant kažkam yra pakankamai neblogi, atminkite, jog atlikdami tą patį darbą dirbant privačiai, o ne darbdaviui, jūs sulauktumėte keleriopai didesnio atlygio. Tad kaip gi pereiti į tą kitą lygmenį ir pradėti dirbti sau? Iš kur reikia žinoti, ar esate tam pribrendęs ir pakankamai pasiryžęs? Viskas ko reikia, tai aiškus tikslas, kurį sau išsikeliate ir kurio nuosaikiai siekiate kiekvieną dieną bei šiek tiek ryžto, kad nepasiduotumėte viduryje kelionės link finansinės nepriklausomybės. Visa kita yra išmokstama ir pasiekiama per sunkų kasdieninį darbą. Jokiu būdų negalvokite, jog esate kažkuo prastesnis už kitus, nesijauskite menkesniu. Visi mes gimėme lygūs, net ir garsiausi bei turtingiausi verslininkai kažkada pradėjo nuo visiško nulio. Svarbu, kad jūsų akyse atsispindėtų užsidegimas ir ryžtas pasiekti sau užsibrėžtą tikslą.

Jei nusprendėte, kad turite pakankamai valios atsistoti ant savo kojų ir pradėti nuosavą verslą, turite aiškią viziją bei planą ir esate įsitikinęs šio savo žingsnio sėkme, tuomet jums reikia įsteigti įmonę. Tačiau ką daryti, jei neturite visiškai jokių žinių apie įmonių steigimą ir bijote jog tai nevirstų katastrofa? Žinoma, visada galite samdyti specialistus, kuriems įmonių steigimas yra kasdienybė. Taip pat galite pasisemti šiek tiek žinių ir viską patirti savo kailiu, įgauti daug naujos patirties, kuri be visa ko jums pravers ir ateityje. Būtent toks ir yra šio straipsnio tikslas – pateikti pagrindines taisykles ir dėsnius, kuriuos vertėtų žinoti prieš steigiant įmonę. Nesigilinkime į smulkmenas, kadangi jos dažniausiai būna visiškai skirtingos, priklausomai nuo kiekvienos situacijos, o tiesiog  plačia vizija apžvelkime, su kuo teks susidurti steigiant įmonę ir kaip pasielgti vienoje ar kitoje situacijoje.

Pirmas ir bene svarbiausias dalykas, kurį turi žinoti kiekvienas nusprendęs steigti  įmonę, tai aiški jos veiklos vizija. Prieš pradėdami bet kokius tolimesnius darbus, turėtumėte ištirti rinką, kurioje veiks jūsų įmonė ir įvertinti, ar jūs būsite pajėgus konkuruoti. Tai labai paprasta – iš arčiau susipažinkite su pagrindiniais jūsų būsimos įmonės konkurentais ir pasiėmę baltą popieriaus lapą ant jo surašykite 5 dalykus, dėl kurių jūsų įmonė bus pranašesnė už jos konkurentes ir kodėl klientai turėtų ateiti būtent į jūsų įmonę. Jei nesugebate to padaryti, toliau eiti net neverta. Tačiau, jei ant lapo užrašėte 5 ar net daugiau dalykų, pagalvokite, kaip juos įgyvendinsite. Jei negalite padaryti to savo jėgomis, į pagalbą pasitelkite internetą ir būtent tokios tematikos knygas, kurių šiais laikas yra iš tiesų gausu. Nuveikus šiuos darbus, jūs jau turite tvirtą pagrindą, ant kurio toliau plėtosis jūsų įmonė.

Išsikėlus tikslus ir siekius, taip pat reikėtų pagalvoti apie detalesnį planą, kaip jų bus siekiama ir kaip jie bus įgyvendinami realybėje. Įmonės steigimas taip pat reikalauja lėšų. Norint kažką gauti, visada reikia ir duoti. Tad bent jau finansinį savo įmonės planą turėti yra tiesiog būtina. Nusistatykite tikslų biudžetą, kiek pinigų galėsite skirti savo įmonės steigimui ir plėtojimui. Nepamirškite, kad šiais laikais nėra nieko, kas būtų nemokama, tad pinigus teks leisti į kairę ir į dešinę. Būtent dėl šios priežasties, savo biudžete visada turėkite šiokį tokį rezervą, antraip jūsų įmonė gali pasiekti bankroto slenkstį, dar net nepradėjusi savo veiklos. Nepamirškite jog bus reikalingos buhalterinės paslaugos, bei teks mokėti įvairius mokesčius, kurie šiais laikais ir yra bene didžiausia našta smulkiam verslui Lietuvoje.

Kuomet nustatysite savo įmonės biudžetą, galėsite nuspręsti, kiek žmonių pasitelksite į pagalbą. Vienam steigti įmonę ir pradėti nuo nulio gali būti per daug sudėtinga – darbai eisis ne taip greitai kaip kad jūs norėtumėte, tai paprasčiausiai labai sunku fiziškai. Tačiau, iš karto į darbą priimti daug žmonių taip pat nėra labai geras sprendimas, kadangi bus ganėtinai sunku sustyguoti jų darbą, tad jūsų pinigai nebus panaudoti taip našiai, kaip galėtų būti. Geriausias variantas, tai komanda sudaryta iš 2-3 žmonių.  Dar geriau, jei jūs pažįstate tuos žmones ir žinote jog jie yra patikimi ir nepaves jūsų. Taip neišleisite labai daug pinigų mokant atlyginimus, tačiau darbai vystysis kur kas greičiau, nei dirbant vienam. Jei ateityje suprasite, jog jūsų komanda nespėja atlikti visko, kas yra suplanuota, bet kuriuo momentu galėsite surasti naują specialistą ir priimti jį į darbą.

Nors dauguma žmonių, mažiau besidomėjusių marketingu, neįvertina pavadinimo svarbos, tačiau jūsų įmonės vardas gali nulemti didelę dalį jos sėkmės. Stambesni projektai, turintys didesnį biudžetą, dažnai skiria nemažai pinigų potencialių klientų apklausai ir rinkos tyrimams, pagal kuriuos vėliau būna išrenkamas įmonės pavadinimas. Jei neturite galimybės atlikti tokius tyrimus, jums teks pavadinimą rinkti atsižvelgiant į šiuos kriterijus: kur veiks jūsų įmonė (Lietuvoje ar užsienyje), kokia žmonių ar įmonių grupė bus jos klientai bei ar pavadinimas nėra įžeidžiantis ir neužklius niekam kaip plagiatas.

Kitas svarbus dalykas, kurį reikėtų sustyguoti dar prieš pradedant įmonės veiklą, tai partneriai. Dažnai tai gali būti tiekėjai, tieksiantys jums prekes ar tiesiog kitos įmonės, kurios padės jums vykdant įmonės veiklą. Partnerius rasti gali būti ganėtinai sunku, tad pradėti tuo rūpintis reikėtų jau nuo ankstyviausių įmonės steigimo stadijų.

Visa tai yra pagrindiniai žingsniai, kuriuos būtina apgalvoti steigiant įmonę. Reikia nepamiršti, jog svarbiausia yra aiškus tikslas ir užsispyrimas, o ne įvairios smulkmenos. Jei būsite pasiryžę pagerinti savo gyvenimą ir tapti finansiškai nepriklausomais, visi šie, bei tolimesni žingsniai, steigiant ir vystant savo įmonę, taps tik smulkiomis, lengvai įgyvendinamomis detalėmis.